Co to jest testament?
Testament jest czynnością prawną, w której testator, osobiście i przy zachowaniu wymaganej prawem formy, rozporządza swoim majątkiem na wypadek śmierci. Testament stanowi dokument, w którym spadkodawca wyraża swoją ostatnią wolę, powołując do spadku wybrane przez siebie osoby i organizacje, modyfikując w ten sposób ustawowy krąg dziedziczenia. Zasady sporządzania testamentów określają przepisy Kodeksu cywilnego, w szczególności w artykułach 941 i kolejnych.
Rodzaje testamentów
Przepisy polskiego prawa przewidują dwie główne formy testamentów:
- testamenty zwykłe i
- testamenty szczególne.
W praktyce najczęściej mamy do czynienia z testamentami zwykłymi, a u notariusza spisywane są takie wyłącznie. Do testamentów szczególnych zaliczane są testamenty:
- testament ustny,
- testament podróżny i
- testament wojskowy.
W odróżnieniu od testamentów zwykłych, testamenty szczególne mogą być sporządzane jedynie w ściśle przewidzianych prawem sytuacjach i mają ograniczoną w czasie ważność.
Testament notarialny
Sporządzenie testamentu w formie notarialnej nie jest obligatoryjne, jednakże istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć taką decyzję. Często zdarza się, że spadkobiercy, niezadowoleni z treści testamentu, podejmują próby jego podważenia. Sporządzenie testamentu u notariusza znacząco zmniejsza ryzyko jego unieważnienia – zarówno częściowego, jak i całkowitego.
Testament notarialny, jako dokument urzędowy sporządzany w formie aktu notarialnego, niesie ze sobą liczne korzyści i zapewnia większe bezpieczeństwo prawne. Do najważniejszych należą:
- Większa pewność prawna – Testament sporządzony przed notariuszem jest trudniejszy do podważenia, gdyż notariusz potwierdza tożsamość testatora, jego zdolność do czynności prawnych oraz autentyczność wyrażonej woli.
- Brak ryzyka zaginięcia – Testament notarialny jest przechowywany w kancelarii notarialnej oraz wpisywany do Notarialnego Rejestru Testamentów, co chroni przed jego zgubieniem lub zniszczeniem.
- Gwarancja zgodności z przepisami prawa – Notariusz czuwa nad tym, aby testament był zgodny z obowiązującymi przepisami prawa, co dodatkowo zwiększa jego trwałość i skuteczność prawną.
Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia testamentu u notariusza
Planując wizytę u notariusza w celu sporządzenia testamentu notarialnego, należy przygotować następujące informacje i dokumenty:
- dane osobowe osoby sporządzającej testament:
- imię i nazwisko, imiona rodziców,
- adres zamieszkania,
- nr dowodu tożsamości – dowodu osobistego lub paszportu,
- numer PESEL.
dodatkowo należy określić lub przedstawić:
- dane osób, które zostaną wskazane w testamencie (imię, nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia oraz numer PESEL),
- w przypadku gdy testament zawiera zapis windykacyjny, należy również przedstawić numer księgi wieczystej lub dane dotyczące prawa do lokalu, jeżeli mają stanowić przedmiot zapisu windykacyjnego.
Testament notarialny – koszt
Opłaty za czynności notarialne podejmowane przez notariusza reguluje Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. W przypadku każdej planowanej czynności notariusz określi taksę notarialną na podstawie analizy dokumentów danej sprawy.
Taksa notarialna w przypadku spisania przez notariusza testamentu wynosi jedynie 60 zł. D tego należy doliczyć 23% VAT oraz koszt wypisów w wysokości 6 zł za każdą rozpoczętą stronę.