Doświadczeni notariusze wyjaśniają prawne aspekty małżeńskich umów majątkowych – rodzaje, niezbędne zapisy, oraz wysokość opłat, podatków i wartość taksy notarialnej. Czynność notarialna sporządzenia małżeńskiej umowy majątkowej odbywa się sprawnie, w dogodnych terminach i z dbałością o zgodność z obowiązującym prawem.
Co to jest małżeńska umowa majątkowa?
Na mocy obowiązującego w Polsce prawa, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Stanowi o tym Art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy)
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Art. 31
Ustanowioną w ten sposób wspólność majątkową (wspólność ustawową) można zmienić w drodze zawieranej przed notariuszem umowy. Obowiązujące prawo wyróżnia następujące majątkowe umowy małżeńskie:
- umowa przedmałżeńska (intercyza przedmałżeńska) – zawierana jest przed zawarciem małżeństwa, a w jej konsekwencji wspólność majątkowa między małżonkami w ogóle nie powstaje;
- umowa rozdzielności majątkowej (intercyza małżeńska lub rozdzielność majątkowa) – na jej podstawie powstają dwa odrębne majątki – majątek osobisty żony oraz majątek osobisty męża;
- ograniczenie wspólności ustawowej – jej konsekwencją jest wyłączenie z majątku wspólnego niektórych jego składników;
- ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków – pozwala na wyrównanie różnicy w sytuacji majątkowej małżonków wynikającej np. z faktu prowadzenia przez jednego z nich domu, wychowania dzieci, złego stanu zdrowia, podczas gdy drugie z nich prowadzi działalność gospodarczą; dopiero z chwilą ewentualnego rozwodu powstaje obowiązek wyrównania dorobków;
- rozszerzenie wspólności ustawowej – rozszerza wspólność małżeńską na przedmioty i prawa majątkowe na składniki stanowiące ich majątek osobisty.
Dokumenty potrzebne do sporządzenia małżeńskiej umowy majątkowej
Planując wizytę u notariusza w celu sporządzenia małżeńskiej umowy majątkowej, należy przygotować następujące informacje i dokumenty:
- dane osobowe małżonków lub przyszłych małżonków:
- imiona i nazwiska, imiona rodziców,
- adres zamieszkania,
- stan cywilny oraz ewentualnie oficjalny dowód na istnienie małżeńskiej umowy majątkowej,
- nr dowodu osobistego lub paszportu,
- PESEL;
- określenie dotychczasowego ustroju majątkowego obowiązującego małżonków;
- w przypadku ograniczenia wspólności ustawowej – oznaczenie przedmiotów, które mają zostać wyłączone z majątku wspólnego;
- w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej – oznaczenie przedmiotów, które mają zostać włączone do majątku wspólnego;
- w przypadku zawarcia umowy przedmałżeńskiej (intercyzy) – określenie planowanego terminu zawarcia związku małżeńskiego.
Notariusz w Grodzisku Mazowieckim
W Kancelarii Notariusz Borysiak kontynuujemy rodzinną tradycję rzetelnej i profesjonalnej obsługi klientów, opierając się na wiedzy i umiejętnościach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Naszym priorytetem jest zapewnienie kompleksowej pomocy prawnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby spełnić oczekiwania naszych klientów w zakresie czynności notarialnych.
Naszymi klientami są osoby fizyczne, przedsiębiorstwa i firmy deweloperskie z Grodziska Mazowieckiego i okolic.
Mamy wieloletnie doświadczenie w obsłudze spraw rodzinnych, w tym sporządzaniu małżeńskich umów majątkowych, dlatego wszelkie czynności dokonywane są sprawnie, z zachowaniem najwyższego możliwego bezpieczeństwa prawnego i z poszanowaniem czasu klientów.
Sporządzenia małżeńskiej umowy majątkowej – koszt notariusza
Opłaty za czynności notarialne podejmowane przez notariusza reguluje Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. W przypadku aktu notarialnego małżeńskiej umowy majątkowej, honorarium notariusza wynosi 400 złotych.
Do kosztu sporządzenia aktu notarialnego należy doliczyć opłatę za wypisy, 6 zł od strony.
Honorarium notariusza obłożone jest 23-procentowym podatkiem PTiU (VAT).