Doświadczeni notariusze wyjaśniają prawne aspekty protokołów zgromadzeń wspólników – sposoby zwoływania, procedury oraz wysokość taksy notarialnej. Czynność notarialna sporządzenia protokołu zgromadzenia wspólników przez notariusza odbywa się sprawnie, w dogodnych terminach i z dbałością o zgodność z obowiązującym prawem.
Co to jest protokół zgromadzenia wspólników?
Protokół zgromadzenia wspólników jest dokumentem opisującym przebieg obrad zgromadzenia wspólników, a jego sporządzenie jest obowiązkowe – zarówno w przypadku zwyczajnego, jak i nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników.
Regulacje prawne związane z protokołami wspólników zawarte są w Kodeksie spółek handlowych, w artykule 227 i kolejnych (Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych – dalej w skrócie ksh). Zgodnie z przepisami, protokół ze zgromadzenia wspólników, powinien zawierać między innymi:
- listę obecności osób biorących udział w obradach wraz z ich podpisami,
- zapis przebieg obrad,
- zgłaszane przez uczestników wnioski dotyczące działalności spółki,
- odnotowanie faktu opuszczenia przez osobą biorącą udział w zgromadzeniu miejsca obrad,
- odnotowanie faktu zgłoszenia sprzeciwu przez uczestnika,
- odnotowanie faktu żądania tajności obrad,
- treść podjętych chwał wraz z wynikami głosowania.
Za zgodność przebiegu obrad z protokołem zaświadczają swoimi podpisami protokolant i prowadzący zgromadzenie. W przypadku, gdy protokół zgromadzenia wspólników sporządzany jest przez notariusza, przejmuje on rolę protokolanta, a powstały w ten sposób dokument przybiera formę aktu notarialnego.
Zgodnie z zapisami Art. 104 prawa o notariacie (Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie), notariusz ma prawo do protokołowania przebiegu zgromadzeń spółek.
Protokół zgromadzenia spółki – kiedy u notariusza?
Zgodnie z przepisami, każdy protokół zgromadzenia wspólników może być sporządzony przez notariusza, ale w niektórych przypadkach protokół notarialny jest obowiązkowy. Obowiązek ten może wynikać z regulacji ustawowych lub z zapisów umowy spółki.
W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, kodeks spółek handlowych wymusza formę aktu notarialnego w przypadku:
- zawiązywania spółki,
- rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- zmiany umowy spółki,
- obniżenia wysokości kapitału zakładowego dokonane w trybie Art. 199 § 5 ksh,
- przeniesienia siedziby spółki za granicę.
Notariusz w Grodzisku Mazowieckim
W Kancelarii Notariusz Borysiak kontynuujemy rodzinną tradycję rzetelnej i profesjonalnej obsługi klientów, opierając się na wiedzy i umiejętnościach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Naszym priorytetem jest zapewnienie kompleksowej pomocy prawnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby spełnić oczekiwania naszych klientów w zakresie czynności notarialnych.
Naszymi klientami są osoby fizyczne, przedsiębiorstwa i firmy deweloperskie z Grodziska Mazowieckiego i okolic.
Mamy wieloletnie doświadczenie w bieżącej obsłudze notarialnej firm i przedsiębiorców, dlatego wszelkie czynności dokonywane są sprawnie, z zachowaniem najwyższego możliwego bezpieczeństwa prawnego i z poszanowaniem czasu klientów.
Protokół zgromadzenia wspólników – koszt notariusza
Opłaty za czynności notarialne podejmowane przez notariusza reguluje Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. W przypadku sporządzania protokołu zgromadzenia wspólników przez notariusza taksa notarialna wynosi:
- 750 zł za sporządzenie protokołu zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
- sporządzenie protokołu zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną zawierającego podwyższenie kapitału zakładowego spółki – taksa zależna jest różnicy pomiędzy wysokością podwyższonego kapitału zakładowego, a wysokością dotychczasowego kapitału zakładowego,
- sporządzenie protokołu zawierającego podwyższenie kapitału zakładowego spółki akcyjnej – taksa zależna jest od różnicy pomiędzy wysokością podwyższonego kapitału zakładowego a dotychczasowym.
Do kosztu sporządzenia aktu notarialnego należy doliczyć opłatę za wypisy, 6 zł od strony.
Honorarium notariusza obłożone jest 23-procentowym podatkiem PTiU (VAT).