Doświadczony notariusz wyjaśnia prawne aspekty transakcji sprzedaży mieszkania – listę wymaganych dokumentów, wysokość podatków, opłat sądowych i taksy notarialnej. Czynność notarialna sporządzenia aktu notarialnego umowy sprzedaży mieszkania odbywa się sprawnie, w dogodnych terminach i z dbałością o zgodność z obowiązującym prawem.
- Co to jest umowa sprzedaży mieszkania?
- Umowa przedwstępna przy sprzedaży mieszkania
- Sprzedaż mieszkania u notariusza krok po kroku
- Dokumenty potrzebne przy sprzedaży mieszkania u notariusza
- Notariusz w Grodzisku Mazowieckim
- Opłaty przy sprzedaży mieszkania u notariusza
- Sprzedaż mieszkania – wysokość podatków
- Opłaty sądowe przy sprzedaży mieszkania
- Sprzedaż mieszkania – cena notariusza
Co to jest umowa sprzedaży mieszkania?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, transakcja sprzedaży nieruchomości, w tym sprzedaży mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Podstawowe zasady zawierania umów sprzedaży mieszkań określone są w Kodeksie Cywilnym (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny) – dalej oznaczanym jako kc.
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Art. 535. kc
W sytuacjach wątpliwych, na przykład wtedy, gdy zawarta umowa sprzedaży nie zawierała niektórych zapisów, istotne są przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym. Akt notarialny umowy sprzedaży mieszkania określa między innymi:
- przedmiot umowy,
- cenę,
- termin i formę płatności oraz
- termin wydania mieszkania w posiadanie.
Należy również pamiętać, że zapisy umowy sprzedaży mieszkania nie mogą być sprzeczne z Kodeksem cywilnym nawet gdy strony umowy akceptują. Doświadczony notariusz może przygotować umowę sprzedaży mieszkania zgodną z prawem i która będzie zabezpieczała interesy stron transakcji.
Umowa przedwstępna przy sprzedaży mieszkania
W sytuacji gdy z różnych przyczyn strony transakcji nie są gotowe natychmiast podpisać umowy sprzedaży mieszkania, zwykle decydują się na sporządzenie umowy przedwstępnej, w której sprzedający zapewnia zbyć mieszkanie, a kupujący zobowiązuje się jego nabycia za określoną cenę i na podanych warunkach. Choć umowa przedwstępna może mieć postać zwyczajnej umowy pisemnej, klienci bardzo często wybierają formę aktu notarialnego, by podreślić moc zobowiązania i ułatwić sobie dochodzenie roszczeń w przypadkach spornych.
Sprzedaż mieszkania u notariusza krok po kroku
Decydując się na zakup mieszkania warto zaplanować cały proces. Pozwoli to na uniknięcie niemiłych niespodzianek i rozczarowań. Z naszego doświadczenia wynika, że klienci podchodzący do zakupu mieszkania w sposób systematyczny i uporządkowany uzyskują lepsze warunki umowy. Oto kroki prowadzące do kupna mieszkania:
- Określenie ram finansowych. Oszacowanie swoich możliwości pozwoli na zawężeniu obszaru poszukiwań tylko do tych ofert, które pozostają w zasięgu kupującego. Dostępny budżet powinien uwzględniać zgromadzone oszczędności, ewentualną pomoc otrzymaną od bliskich (np. rodziców), a także pieniędzy z kredytu bankowego. Warto mieć na uwadze, że w przypadku zakup mieszkania na rynku wtórnym, zwykle będą wymagane nakłady na jego remont.
- Kredyt bankowy. Przygotowując się do uzyskania kredytu w banku należy uzyskać wstępną informację o zdolności kredytowej oraz wysokości miesięcznych rat. Warto uwzględnić fakt, że zwykle najbezpieczniejsze jest zaciąganie kredytu w walucie, w która się zarabia. Przy staraniu się o kredyt celowe może być skorzystaniu z usług profesjonalnego doradcy kredytowego.
- Wybór mieszkania. Przy poszukiwaniu mieszkania należy uwzględnić wszystkie istotne jego cechy, w tym lokalizację (odległość od miejsca pracy, szkoły dzieci).
- Weryfikacja stanu prawnego. Staranna weryfikacja stanu prawnego nieruchomości pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Jeśli zakup mieszkania odbywa się od dewelopera, należy uzyskać opinie na jego temat, a nawet zlecić fachowcowi dokonanie analizy umowy deweloperskiej.
- Umowa przedwstępna. Umowa przedwstępna zabezpieczy zwiąże strony kontrahentów na czas załatwiania niezbędnych formalności przed podpisaniem właściwej umowy sprzedaży. Taka umowa może być sporządzona u notariusza notariusza lub jako zwyczajna umowa pisemna.
- Umowa sprzedaży mieszkania. Mając skompletowane wszystkie dokumenty i informacje oraz zapewnienie finansowania zakupu mieszkania można umówić termin wizyty u notariusza. Doświadczony notariusz sporządzi umowę zabezpieczającą interesy obu stron transakcji. Kupujący staje się właścicielem mieszkania z chwilą podpisania aktu notarialnego przez strony umowy i notariusza. W drugim kroku notariusz pobiera wyliczone opłaty i składa wniosek do sądu wieczystoksięgowego.
Dokumenty potrzebne przy sprzedaży mieszkania u notariusza
Planując wizytę u notariusza w celu sporządzenia aktu notarialnego umowy sprzedaży mieszkania, bez względu na jego rodzaj, należy przygotować następujące informacje i dokumenty:
- dane osobowe stron umowy kupna mieszkania:
- imiona i nazwiska, imiona rodziców,
- adres zamieszkania,
- stan cywilny oraz ewentualnie oficjalny dowód na istnienie małżeńskiej umowy majątkowej,
- nr dowodu osobistego lub paszportu,
- PESEL,
- w przypadku, gdy umowę w imieniu którejś ze stron transakcji zawiera pełnomocnik, powinien mieć ze sobą oryginał pełnomocnictwa.
Oprócz tego, w zależności od formy własności mieszkania należy mieć ze sobą następujące dokumenty.
Dokumenty wymagane przy sprzedaży mieszkania będącego odrębną nieruchomością z księgą wieczystą
- numer księgi wieczystej,
- podstawa nabycia mieszkania, czyli przykładowo jeden z wymienionych dokumentów:
- wypis aktu notarialnego umowy sprzedaży, darowizny,
- prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku,
- akt poświaczenia dziedziczenia,
- zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego stwierdzające, że podatek od spadków i darowizn został zapłacony lub że nabycie jest zwolnione od podatku albo że zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia – w sytuacji, gdy:
- nabycie nastąpiło w drodze spadku lub zasiedzenia,
- nabycie nastąpiło w drodze darowizny, polecenia darczyńcy, nieodpłatnego zniesienia współwłasności i zachowku po dniu 1 stycznia 2007 roku,
- wartość rynkowa mieszkania,
- zaświadczenie o rewitalizacji z Urzędu Gminy o tym, że nieruchomość nie leży na obszarze rewitalizacji lub w Specjalnej Strefie Rewitalizacji,
- zaświadczenie z administracji/spółdzielni o wysokości zadłużenia z tytułu czynszu i innych opłat,
- zaświadczenie o braku osób zameldowanych w lokalu,
- wypis z rejestru lokali,
- umowa przedwstępna sprzedaży, jeśli była podpisywana,
- warunki i data wydania mieszkania.
Dokumenty przy sprzedaży mieszkania będącego spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu:
- zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym prawie do lokalu,
- numer księgi wieczystej (odpis z księgi wieczystej), jeśli została założona,
- podstawa nabycia, czyli przykładowo jeden z wymienionych dokumentów:
- wypis aktu notarialnego umowy sprzedaży lub darowizny,
- prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku,
- akt poświaczenia dziedziczenia,
- zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego stwierdzające, że podatek od spadków i darowizn został zapłacony lub że nabycie jest zwolnione od podatku albo że zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia w sytuacji, gdy :
- nabycie nastąpiło w drodze spadku lub zasiedzenia,
- nabycie nastąpiło w drodze darowizny, polecenia darczyńcy, nieodpłatnego zniesienia współwłasności i zachowku po dniu 1 stycznia 2007 roku,
- wartość rynkowa mieszkania,
- zaświadczenie z administracji/spółdzielni o wysokości zadłużenia z tytułu czynszu i innych opłat,
- zaświadczenie o braku osób zameldowanych w lokalu,
- wypis z rejestru lokali,
- umowa przedwstępna sprzedaży, jeśli była podpisywana,
- warunki i data wydania mieszkania.
Notariusz w Grodzisku Mazowieckim
W Kancelarii Notariusz Borysiak kontynuujemy rodzinną tradycję rzetelnej i profesjonalnej obsługi klientów, opierając się na wiedzy i umiejętnościach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Naszym priorytetem jest zapewnienie kompleksowej pomocy prawnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby spełnić oczekiwania naszych klientów w zakresie czynności notarialnych.
Naszymi klientami są osoby fizyczne, przedsiębiorstwa i firmy deweloperskie z Grodziska Mazowieckiego i okolic.
Mamy wieloletnie doświadczenie w obsłudze transakcji na rynku nieruchomości, dlatego wszelkie czynności dokonywane są sprawnie, z zachowaniem najwyższego możliwego bezpieczeństwa prawnego i z poszanowaniem czasu klientów.
Opłaty przy sprzedaży mieszkania u notariusza
Często zadajecie Państwo pytanie – „ile bierze notariusz za sprzedaż mieszkania?”. Wyjaśniamy, że tylko jedna ze składowych to taksa notarialna, którą faktycznie „bierze” notariusz. Oprócz tego notariusz zobowiązany jest do pobrania od klienta opłat sądowych i podatków, które później odprowadzane są do Skarbu Państwa.
Sprzedaż mieszkania – wysokość podatków
Wysokość podatków związanych ze sprzedażą mieszkania reguluje Ustawa o PCC (Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – upcc). Sprzedaż nieruchomości podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2%. Jeśli sprzedawcą jest podatnik VAT, wówczas czynność sprzedaży zwolniona jest z PCC, ale zostaje obciążona podatkiem od sprzedaży i usług (VAT) w wysokości 23%.
Obowiązek podatkowy PCC powstaje z chwilą podpisania umowy (Art. 3 upcc) i zgodnie z Art 4 upcc obciąża kupującego.
Zgodnie z Art. 6 upcc, podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa nieruchomości. Zwykle jest to cena sprzedaży nieruchomości. Jeśli ustalona przez strony umowy cena sprzedaży w ocenie urzędu skarbowego została zaniżona, strony zostają wezwane do jej skorygowania. Jeżeli i po korekcie cena nadal zostanie uznana za zaniżoną, urząd powoła biegłego w celu określenia wartości rynkowej. W przypadku, gdy określona przez biegłego wartość różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez strony umowy, koszty sporządzenia opinii poniesie kupujący, a za podstawę opodatkowania przyjęta zostanie wartość mieszkania określona przez biegłego.
Opłaty sądowe przy sprzedaży mieszkania
Wysokość opłat sądowych wynika z Ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W przypadku sprzedaży mieszkania, notariusz pobiera opłatę za dokonanie wpisu własności w księdze wieczystej w wysokości 200 zł.
Sprzedaż mieszkania – cena notariusza
Opłaty za czynności notarialne podejmowane przez notariusza reguluje Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. W przypadku każdej planowanej czynności notariusz określi taksę notarialną na podstawie analizy dokumentów konkretnego sprawy.
Na koszt notariusza przy sporządzaniu umowy sprzedaży mieszkania składają się:
- taksa notarialna liczona od wartości przedmiotu umowy,
- opłata za złożenie wniosku wieczystoksięgowego oraz
- koszt sporządzenia wypisów.
Przy sprzedaży mieszkania, podobnie gdy chodzi o dom jednorodzinny, wysokość taksy notarialnej obniżona jest o połowę od następujących stawek podstawowych:
- 100 zł przy wartości działki do 3000 złotych,
- 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł przy wartości mieszkania powyżej 3000 do 10 000 zł,
- 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł przy wartości mieszkania powyżej 10 000 do 30 000 zł,
- 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł przy wartości mieszkania powyżej 30 000 do 60 000 zł,
- 1010 zł + 0,4% nadwyżki powyżej 60 000 zł przy wartości mieszkania powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł,
- 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł przy wartości mieszkania powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł,
- 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, ale nie więcej niż 10 000 zł lub 7500 zł (dla I grupy podatkowej) przy wartości mieszkania powyżej 2 000 000 zł.
Przykładowo, gdy sporządzamy umowę sprzedaży mieszkania o wartości 400 tys. zł, maksymalna wysokość taksy notarialnej wynosi 1185 zł (505 zł + 680 zł) netto. Tak jak zaznaczyliśmy wyżej, wysokość opłat notarialnych każdorazowo ustalamy indywidualnie z klientem. Prosimy o kontakt telefoniczny.
Notariusz pobierze również opłatę za złożenie wniosku wieczystoksięgowego w wysokości 200 zł.
Do kosztu sporządzenia aktu notarialnego należy doliczyć opłatę za wypisy, 6 zł od strony.
Honorarium notariusza obłożone jest 23-procentowym podatkiem PTiU (VAT).